Ako sa odlíšiť a vyhrať nad konkurenciou

Reading Time: 2 minutes

Tak nadviažme na predchádzajúci článok, kde som písal, že všetci sa presúvajú do online sveta, a to ako sa odlíšime je naším postojom. Teda tým ako sa staráme a ako pestujeme vzťah so zákazníkom.

Dnes sa zamyslime nad tým, väčšina sa chce odlíšiť, aby vyhrala nad konkurenciou, alebo aspoň vyhrala toho zákazníka. Môj pohľad je ovplyvnený leadershipom (vodcovstvom). Na začiatku si musíme uvedomiť, že v konečnom dôsledku nejde ani o to vyhrať, ale ide o dobro. Robiť dobro a významné veci. Viem, že na Slovensku a v Čechách je termín vodcovstva pokryvený, ale toto je pravý cieľ vodcovstva. Pomáhať, podporovať, pozitívne ovplyvňovať druhých a robiť významné veci pre druhých. Ten kto raz zakúsi významnosť, už viac nepôjde len po úspechu.

Ako to myslím? Vysvetlím.

Keď tomu porozumiete, všetko vo Vašom živote sa zmení. Som presvedčený, že úspech je skvelý, nebudem tvrdiť opak. Treba byť konkurencie schopný a treba byť nastavený za úspechom, nech je ten úspech vnímaný akokoľvek. Nie len biznis, ale aj šport, koníčky, výchova detí, štúdium, čokoľvek. Ale treba si uvedomiť, že keď robíme pre ľudí životne dôležité veci, keď im riešime ich problémy, keď im meníme životy, tak toto sú tie významné veci.

A tieto veci sú oveľa dôležitejšie, než materiálne úspechy, či víťazstvá v pretekoch v biznise. Vylepšovať kvalitu života druhých  a pomáhať im v základných veciach, ktorými sú hodnoty, sebavedomie, sebadôvera, dôvera, sebaurčenie, ale aj čas, energia a peniaze. Tieto posledné 3 považujem za tie kľúčové veci, ktoré keď hovoríme o biznise, potrebujeme dodávať, a tak prekonáme konkurenciu.

Treba byť online, v dnešnej dobe určite. Je to skvelé, spomínali sme si výhody, takže áno, treba ísť do toho. Ale ak chceme byť naozaj dobrí, odlíšiť sa od konkurencie a aj nad ňou zvíťaziť, treba sa zaujímať o ľudí. Ľudia slúžia ľudom. Musí dochádzať k výmene hodnôt: ja tebe niečo, ty mne niečo. Ja chcem peniaze, tak dodám niečo. Alebo opačne, chcem niečo tak dodám peniaze. Tá výmena hodnôt tam musí byť.

Ľudia sú kľúčom k úspechu. Všetci to robíme pre ľudí, aj keď si to neuvedomujeme. Ak sú v organizácii na prvom mieste len peniaze, len profitabilita a zisky pre akcionárov, taká firma či spoločnosť nebude mať šancu v dlhodobom horizonte. Firmy, ktoré na prvé miesto kladú ľudí pretrvávajú dlhodobo, storočia. Samozrejme, že aj ich motivuje ziskovosť, ale ich ľudia a klienti sú na prvom mieste. Čiže základom prekonania konkurencie v mojej perspektíve nie je len úspech, ale význam do ich života, že to, čo robíme má pre nich význam. Milujem kontaktovať, či už osobne alebo telefonicky. Ten pocit z toho zákazníka, partnera, dodávateľa, investora je fascinujúci…

Takže čo je základ byť a mať niečo významné pre ľudí? Jasné, riešiť ich problém. A hlavne byť ľudský, komunikovať a dávať hodnoty správnym (skvelým) postojom. Úprimne sa o ľudí zaujímajte a starajte sa o nich. Toto sú tie významné veci, ktoré nám pomôžu byť lepší a odlíšiť sa od konkurencie. Máte aj vy pocit, že sa to nenosí a s veľkou dávkou istoty sa to vytráca z našej spoločnosti?

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov