Všetci budú ONLINE. Ako sa odlíšiť od konkurencie?

Reading Time: 3 minutes

Ako som sľúbil, pokračujeme druhou témou. Kríza nám priniesla to, že máme zo dňa na deň zatvorené rôzne prevádzky. Ľudia hľadajú riešenia ako ďalej pokračovať, čo robiť a všimnite si, že stále viac ľudí vidí práve to riešenie v ONLINE svete.

Na trhu nastáva podnikateľský súboj, lebo všetci sa tlačia do online sveta. Áno je to skvelé, ale netreba zabúdať, že všetko má svoje plusy aj mínusy. Inak to nie je ani v tomto prípade. Môžeme sa pozrieť aké výhody nám prináša ONLINE svet. Určite všetci budete súhlasiť, že ľudia sa dokážu oveľa lepšie zviditeľniť a osloviť viac ľudí, hlavne cez sociálne siete. Viete ponúknuť online vzdelávanie, online shopping, procesy sa automatizujú, fakturačné systémy robia všetko automaticky. Je toho oveľa viac a všetko je to super. Šetrí nám to čas, energiu, zarába nám to peniaze. ALE…

Teraz sa dostaneme k tomu ale a čo je nevýhodou online sveta. Položme si otázku, čo ak všetci budeme online? Už teraz sme presýtení sociálnymi sieťami a online svetom. Online svet nás vychováva k pohodlnosti a doslova robí z nás lenivcov. Áno, môžete to robiť z domu, vyložiť si pri tom nohy na gauč a online svet to urobí za nás. Naozaj alebo to je len krásna predstava? Odpoveď nechám na vás. Zamyslime sa nad týmto…

Položme si otázku, čo ak všetci budeme online? Už teraz sme presýtení sociálnymi sieťami a online svetom. Online svet nás vychováva k pohodlnosti a doslova robí z nás lenivcov.

Ako sa teda odlíšiť od konkurencie?

Musíme sa vrátiť k základu. K pevnému základu, k tomu, čo vychádza z našej podstaty, na čo nemôžme zabúdať.  A to je, že: Biznis je človek človeku. Musíme sa zaujímať o ľudí, slúžiť im, komunikovať s nimi. A práve komunikácia je tá základná vec, ktorá nám chýba v online svete.

Poviem Vám niečo z osobnej skúsenosti, toto je môj príbeh:

Keď som bol v Británii, môj prvý job bol na bare v reštaurácii. Po dvoch rokoch, čo som tam pracoval, prišiel za mnou môj šéf a ponúkol mi miesto asistenta manažéra. Najprv ma však zobral von a povedal mi. „Obzri sa na okolo. Koľko tu vidíš reštaurácii? Veľa, však? A ako sa od nich odlíšime?“

Ani na sekundu som nezaváhal a z fleku som povedal, že vzťahom. Šéf sa na mňa pozrel a s úsmevom súhlasil. „Presne tak a preto máš najlepšiu sekciu, najlepšie prepitné a preto ti teraz dávam aj pozíciu asistenta manažéra.“

Toto je presne to, čo nám chýba. ONLINE svet nám nedáva žiaden vzťah, žiaden reálny kontakt. Áno je jasné, že korona nám mení situáciu, ktorej sa musíme prispôsobiť. Stretávať sa momentálne nemôžme, ale nič nám nebráni v telefonovaní. Treba zobrať do ruky telefón a komunikovať s nimi. Práve tam prebehne väzba, emócia, ten tón hlasu a my vieme na čom sme. Či je človek emočne hore, či dole. Každý človek chce, aby bolo o neho postarané. Ukážte mi človeka, ktorý nechce, aby o neho bolo postarané. Biznis je človek človeku a to si musíme uvedomiť. Je jedno či robíme B2B (business to business) alebo B2C (business to customer) alebo C2B (customer to business). Všetko je to o ľuďoch. Všade je človek.  Aby sme sa rozumeli, ako to myslím tým, že sa treba o človeka postarať. Aj keď si úspešný, tvrdo pracujúci človek, vždy si rád, keď je o teba postarané, o tvoje pohodlie, potreby, tvoje problémy. Je skvelé keď niekto za teba vyrieši určitý problém a ušetrí ti pri tom čas, energiu, peniaze. Alebo na druhej strane, prinesie ti čas, energiu či peniaze.

Biznis je človek človeku.

Toto je to, ako sa odlíšiť v online svete. Aj napriek tomu, že v online svete nie je osobný kontakt, ten kontakt nemôže chýbať. A to je základ ako sa odlíšiť. Kontaktovať a starať sa o zákazníka. Lebo o ňom to je, vždy bolo a vždy bude.

Keď budú všetci online, jedinou cestou ako sa odlíšiť od konkurencie je byť viac aktívny offline a vytvárať vzťahy.

Tu nekončím, pretože Vám chcem dať ešte viac. Chcem Vám ukázať ako sa odlíšiť a zároveň vyhrať nad konkurenciou. Nebude to dlhý článok, no o to podstatnejší a dôležitejší. Ale o tom si povieme v nasledujúcom blogu.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov