Ako pracovať a podnikať počas krízy a po nej

Reading Time: 2 minutes

Rok 2020 sa nesie v znamení COVID – 19. Táto pandémia, ktorá vypukla ešte minulý rok, zasiahla celý svet a bohužiaľ neminula ani Slovensko či Česko. Mnohé biznisy dostali tvrdú ranu pod pás a dodnes sa z toho spamätávajú. Naháňajú zmeškané platby za účty, peniaze na nájom, na výplaty či na prežitie. Zasiahlo to každého jedného z nás a ja Vám chcem poradiť a podeliť  sa s Vami o to, ako fungovať počas a hlavne po tejto kríze.

Sú to hlavne dve témy, ktorých sa chcem dotknúť a to:

  1. Prostredie a okolnosti sa zmenili, preto sa im musíme prispôsobiť.
  2. Online je na vzostupe. Veľa ľudí bude fungovať online a my sa musíme odlíšiť.

Tak a pozrime sa na našu prvú tému. Svet sa zmenil. To je jasné. Rozumiem, že keď nemáte otvorenú prevádzku a neviete podnikať, nič nezmôžete. Na to, aby ste sa pohli ďalej a urobili ten správny krok vpred, potrebujete vykonať tri veci. A tie sú:

  1. Poobzerať sa naokolo
  2. Obzrieť sa späť
  3. Urobiť rozhodnutia.

Poďme sa pozrieť na prvý bod, poobzerať sa naokolo. Ako to myslím? Veľmi jednoducho, musíte sa obzrieť okolo seba, aby ste si všimli príležitosti. Všímajte si kam smeruje Vaša konkurencia, čo robí ako sa zachová. Všímajte si kam idú veľké peniaze, veľkí hráči, ako napredujú a kam smerujú. Denne sa rozprávam s podnikateľmi a spoločne prichádzame na rôzne možnosti. Musíte porozmýšľať ako skvalitniť Vaše existujúce podnikanie, aby ste zlepšili Vaše staré zdroje príjmov, ale pri tom rozmýšľajte aj nad tým, ako pridať k Vášmu podnikaniu nové zdroje príjmov. Práve preto, aby Vás to posilnilo a posunulo vpred, aby ste boli viac chránení pred ďalšou krízou. Nenechajte si ujsť príležitosť.

Keď sa poobzeráte okolo seba, nezabudnite sa obzrieť späť. Tým sa dostávame k nášmu druhému bodu. Nezabudnite na sebareflexiu. Položte si otázku a opýtajte sa samých seba, čo ste robili, keď sa Vám darilo. Ak môžete a viete to úspešne zopakovať, tak to len urobte a nevymýšľajte nič naokolo. Ale ak tie úspešné veci nemôžete v súčasnej dobe a situácií zopakovať, tak hovno udrelo ventilátor. Nalejme si čistého vína, nebude to ľahké, ale všetko sa dá zvládnuť. Musíte. Buďte silní a udržte pozitívny myšlienkový tok, aby ste svoj stav zlepšili. Rozmýšľajte a tvorte plán business kontinuity. Ako ste sa pripravili na neočakávané? Máte pripravení takzvaný plán pohromy?

Často sa stretávam s ľuďmi, ktorí zarábajú slušne a na naše služby povedia: „Nie, ďakujem.“. Vraj sú v pohode, majú dostatok peňazí a potom príde kríza a bum, majú problém. To, ako pracujeme na sebe aj v dobe, keď sa nám darí, určí naše prežitie v ťažkých časoch.

Keď ste sa pozreli na svet reálnymi očami, poobzerali ste sa okolo seba za príležitosťami a obzreli ste sa aj späť a uvedomili ste si, že Vy ste zodpovední za to, ako sa Vám bude dariť, tak teraz je ten čas, urobiť správne rozhodnutia. Kríza nás vystraší, emočne stiahne dole a je prirodzené, že ľudia v týchto časoch majú tendenciu ísť do obrany a ochrany. Ale to je chyba. Dnes je dôležité ísť do expanzného módu, čiže nie stiahnuť sa, ale rozširovať sa. Konajte tak, aby ste zlepšili staré a popritom vytvárali nové zdroje príjmov. Preto by ste dnes mali byť oveľa viac aktívni v predaji, hľadaní príležitostí, získavaní nových potencionálnych klientov a neposlednom rade v nábore nových spolupracovníkov.

Všetci idú ONLINE. Ako sa odlíšiť a vyhrať nad konkurenciou?

Nabudúce Vám napíšem o tom, ako sa úspešne odlíšiť, keď všetci idú a budú online. Tým sa dostaneme aj k druhej hlavnej téme, ktorú som spomenul vyššie. A poviem Vám, máte sa na čo tešiť.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov