Ako budovať podnikanie? (časť 1 – profit)

Reading Time: 4 minutes

               Určite Vám tu teraz nechcem a ani nebudem rozprávať o tom, že je to ľahké a že sa podnikateľom stanete zo dňa na deň. A teda hlavne hneď zo začiatku tým úspešným. Je to náročný zdĺhavý proces a závisí to od troch pilierov, ktoré si tu postupne rozoberieme. Poďme sa na ne pozrieť. Ide o:

  • Schopnosť firmy generovať profit
  • Postaviť ľudí do centra spoločnosti
  • Spoločnosť je orientovaná na rast

Sebavedomie

               Ešte pred tým, než sa pozrieme, na prvý pilier, nedá mi Vám vyzdvihnúť do pozornosti práve sebavedomie a sebadôveru. Pretože si musíme uvedomiť, že ešte pred tým, ako začneme budovať firmu, musíme začať od seba a musíme mať to najdôležitejšie. A to je práve to sebavedomie. Okrem vnútornej sebadôvery je potrebná aj dôvera ostatných ľudí smerom k nám. Toto je základ, bez tohto nie je možné vybudovať takmer nič. Ale ako vybudujeme sebadôveru? No predovšetkým tým, že niečo vieme, vedomosťami, čiže sa budeme vzdelávať. Budeme trénovať a pripravovať sa na realitu tréningom, drilmi. No a v neposlednom rade, že konáme masívne kroky, masívne činy (prax). Urobíme všetko pre to, aby sme sa vedeli postarať o seba, o svoju rodinu a o svoju firmu, či už existujúcu alebo budujúcu.

               Takže to sebavedomie je najdôležitejšie, pretože ak si neveríš, nedokážeš vybudovať nič, pretože tvoji ľudia, tvoji potenciálny zákazníci to vycítia. Ak si neveríš, nebudú veriť v teba. Pretože ak ty nie si schopný veriť sám v seba, prečo by mali ostatní? Ak ty do seba nezainvestuješ čas, peniaze, energiu, tak prečo by ľudia mali investovať svoj čas, svoje peniaze a svoju energiu do teba, tvojej firmy, tvojho produktu / služby. Takže sebapresvedčenie, sebavedomie a sebadôvera sú vysoko dôležité a v podstate od nich závisí tvoj budúci príjem. Tým pádom bude rásť aj tvoja dôvera v očiach ostatných a tým aj tvoje príjmy.

               Treba si však dať pozor a nemýliť si sebadôveru a sebavedomie  so sebeckosťou, pretože to nemá so sebou nič spoločné. Predpokladám, že chcete slušné a etické podnikanie.

Schopnosť firmy generovať profit

               Prvým a kľúčovým faktorom budovania podnikania je postaviť firmu tak, aby bola profitabilná, čiže zisková. Ako dosiahneme zisky? Dosiahnete to tak, že to sebavedomie, tie vaše schopnosti a vedomosti v oblasti vašej oblasti budú silné. A aby ste dokázali zarobiť, budete musieť byť skvelí v predaji. Pretože predaj je tou najdôležitejšou schopnosťou pre to, aby ste prežili, aby spoločnosti, firmy, podnikatelia mohli prežiť a prosperovať. Bez predaja by sa doslova zastavil celý svet. Tak dôležitý je predaj. Neveríte? Áno, zastaví sa každé jedno odvetvie priemyslu. Teraz, keď je Korona a aj pred tým, v roku  2008, keď bola hospodárska kríza, doslova celé odvetvia a firmy skrachovali. A tým hlavným dôvodom bolo to, že sa prestalo predávať. Treba si uvedomiť, že predaj je o tom, že dokážete presvedčiť. Že dokážete presvedčiť nie len o predaji produktov a služieb, ale že dokážete presvedčiť druhých, aby posunuli Vaše produkty či služby na trh. Aby sa vaši ľudia dokázali postaviť za Vás, podporili Vašu myšlienku, nápad, produkt a presvedčili trh, aby si to kúpili, že je to potrebné. Na to všetko je potrebná schopnosť presviedčať, teda predávať. Bez predaja každá jedna firma skrachuje. Bez schopnosti predaja sú poškodzované životy ľudí a celých rodín.

               Základy predaja

Na úspech vašej firmy v predaji, zarábaní peňazí, potrebujete urobiť tieto hlavné kroky:

               Nastavenie mysle, prečo predávať, je to najdôležitejšie. Pozrite sa na seba. Čo jete, v čom chodíte obutí, oblečení, v čom sa vozíte. Bez predaja by ste nemali nič. Továrne by sa zastavili, pretože by sa nič nepredávalo. Doprava by nefungovala. Pošty by boli zatvorené a spoločenský život by stagnoval. Vy, ako podnikateľ musíte mať toto pevne v sebe, a váš obchodný tím tiež. Novo prijatí predajcovia musia prejsť úvodným tréningom. Musíte vedieť a potom ich naučiť, prečo robiť predaj, aby ste ho potom následne chceli aj vedeli robiť. Toto je o nastavení mysle. Keď viete prečo, nájdete aj ako. Keď máte nastavený správny postoj, existuje vysoká pravdepodobnosť, že bude úspešne predávať. Samozrejme za predpokladu, ak je váš produkt prínosný a rieši problémy ľudí.

               Nastavenie mysle je o nastavení postoja či už k práci alebo k predaju. Je to kľúč k úspechu. A preto je nevyhnutné, hneď po prijatí ľudí do zamestnania, do spolupráce ich zaučiť v základoch predaja. Čiže keď máte nových predajcov, obchodníkov, potrebujete sa im venovať, podchytiť ich nastavenie predaja, nastavenie mysle. Aby boli produktívni a ich práca mala praktické prínosy pre prevádzku vašej firmy. Taktiež je dôležité dať im školenie o porozumení zákazníkov. To znamená, že Vy musíte poznať zákazníka, musíte mu rozumieť, poznať jeho problémy a potreby. Toto porozumenie spolu so základom predaja Vám dáva pekný základ k tomu, aby ste mohli ísť ďalej, k akvizícií.

              Tým sa presúvame k druhému kroku, ktorým je akvizícia, teda získavanie nových potencionálnych klientov. Tu, musíte mať nastavené stratégie ako získavať nových, potenciálnych klientov. Musíte využiť teplé hovory a byť majstrom v studenom kontaktovaní. Ľudia hovoria, že studené kontaktovanie je ťažké. Nie je to pravda! V podstate studené kontaktovanie nie je o nič ťažšie ako ostatné kroky v procese predaja.

               Dokonca som 100% presvedčený, že oveľa ťažšie a náročnejšie ako studené hovory je následné kontaktovanie. To je tretí krok v predaji, ktorý zvládnite, aby ste mali úspech. O čo ide? Pestovanie vzťahu, získanie si zákazníka na svoju stranu a budovanie lojality. No a to je náročnejšie a vyžaduje si viac než len povedať som tu a robím toto. Udržiavať klienta v dobrom vzťahu, starať sa o neho je kľúčom k úspechu. Nepotrebujete vedieť ani uzatváracie stratégie či zvádzanie námietok, stačí keď budete pravidelne kontaktovať klienta a starať sa o neho. Tomu hovoríme následné kontaktovanie. Starostlivosť a následné kontaktovanie je budovaním lojality a povedomia, aby na vás nezabudli. Toto je oblasť problematiky, ktorá presahuje všetky fázy predajného procesu a ide naozaj o starostlivosť, pestovanie a budovanie vzťahu medzi Vami a Vašim zákazníkom. Tu sa dejú skoro všetky zázraky obchodu a dohôd.

               Toto je dôležitá oblasť predaja. Ale potom nasleduje schopnosť vypýtať si peniaze. Hovoríte v poradí o štvrtej oblasti predaja – uzatváranie. Zvládanie námietok a uzatváranie je fascinujúca téma. Poskytuje vám a vášmu tímu schopnosť neznižovať svoje ceny, udržať si svoju tvár a vypýtať si peniaze. Obchod, predaj je o výmene hodnôt, že ja dodám vám a vy mne. Ja vám pomôžem zvýšiť tržby, aby vám neunikali tisíce eur ročne, a vy mne poskytnete za to odmenu. Výmena hodnôt musí prebiehať.

Okrem predaja je tu ešte niečo. Okej, keď viem predávať, komu vlastne predávať, keď ma nikto nepozná? Ako sme načrtli tému akvizície, to je téma, ktorá je veľmi potrebná a tá sa veľmi dotýka ako predaja, tak aj marketingu. Čiže čo odporúčam pri budovaní podnikania, je prepojiť predaj s marketingom. Marketing je obrovská oblasť a ide od uvedomenia si cieľovej skupiny cez definovanie značky, budovanie brandu, cez propagáciu na sociálnych sieťach, online marketing, offiline marketing, digitálny a printový marketing. Využívanie rôznych webov, automatizovaných emailov a podobne. Cieľom marketingu je, aby Vás ľudia poznali a aby ste neupadli do zabudnutia. Pretože buď si Vás ľudia zapamätajú a budú s Vami robiť biznis alebo si Vás nezapamätajú a nebudú s Vami robiť biznis. Nie je nič medzi tým.

To je odo mňa na dnes všetko. Dnes sme si rozobrali prvý pilier budovania podnikania, a tým bol schopnosť firmy generovať profit. V ďalšej časti sa budeme venovať druhému pilieru, budovaniu úspešných organizácii, ktoré prežijú aj celé generácie. A tým druhým pilierom sú ľudia. Treba ich postaviť do centra vašej firmy / spoločnosti. 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov