Celosvetová pandémia môže firmu paralyzovať alebo povzbudiť k prosperite. Ako otočiť krízu vo svoj prospech a budovať brand – povedomie o vás, vašej značke? O tom vám tu napíšem.
Môžeme vidieť, že veľká časť podnikov, sa snaží šetriť práve na marketingu. Teda znižujú náklady na reklamné aktivity a v niektorých prípadoch dochádza k prepúšťaniu zamestnancov. Druhá skupina firiem jednoducho tvorí a snaží sa kreatívnym spôsobom komunikovať smerom k svojim zákazníkom. Áno, tieto aktivity si v čase pandemickej krízy vyžadujú množstvo energie, peňazí a kreativity. Dlhodobé štúdie však prezrádzajú, že práve počas ekonomickej neistoty je lepšie na marketingových aktivitách pridať ako poľaviť. Spotrebitelia aj v tomto čase stále vnímajú komunikáciu zo strany firiem a značiek. Americká asociácia reklamných agentúr (aaaa org) v jej nedávnej štúdii zistila, že 56 % spotrebiteľov pozitívne hodnotí značky, ktoré pomáhajú svojim komunitám počas pandémie. Okrem toho 43 % spotrebiteľov považuje za uspokojivé, že značka sa im aj v tomto čase prihovára. Iba 15 % uviedlo, že by od firiem radšej nič nepočuli.
Akú správnu stratégiu komunikácie teda zvoliť? Niektoré značky vyprodukovali rôzne reklamné kampane týkajúce sa pandémie. Uvedieme si niekoľko príkladov, ako komunikujú počas pandémie známe značky.
Svetová značka Dove vytvorila reklamnú kampaň, v ktorej približuje súčasnú situáciu prostredníctvom unavených lekárov a zdravotníkov. Vyjadruje veľkú vďaku za odvahu a zanietenie lekárov. Značka sa snaží ukazovať hlavne ľudskú tvár a pochopenie.
Burger king komunikuje zase humornou formou. Stavia svojich zákazníkov do pozície hrdinov, ktorí konajú zodpovedne, ak ostanú doma. A donášková služba poskytne dovoz burgrov pred dvere domu.
Amazon vytvoril video smerom k svojim zamestnancom. Nazýva ich hrdinami, ktorí sa starajú o to, aby bol tovar doručený aj počas pandémie. Touto cestou im Amazon ďakuje za ich vykonanú prácu.
Poskytnutie pomoci zákazníkom
Existuje množstvo zaujímavých a pekných reklamných videí, ktoré riešia túto problematiku. Ďalšou a zaujímavou formou komunikácie sú vzťahy s verejnosťou a firemná filantropia. Teda poskytovanie reálnej pomoci či rád. Nie len veľké, ale aj malé spoločnosti sú schopné pomoci. Samozrejme podľa svojich finančných možností. Dôležitá otázka však znie, ako môžeme pomôcť? Čo môžeme dať?
Pomoc môže mať viacero podôb. Napríklad Jägermeister zorganizoval virtuálne podujatie, ktoré má pomôcť získavať finančné prostriedky pre majiteľov reštaurácií v New Yorku. Naša spoločnosť PEVONI v rámci projektu Vytvárame bohatstvo tak isto počas pandemického obdobia poskytuje podnikateľom niektoré kurzy zadarmo. Cieľom je znížiť negatívny dopad krízy. Robíme to návodmi, stratégiami, pozitívnymi pohľadmi na budúcnosť.
Aj toto nepriaznivé obdobie sa dá využiť. Poskytovanie pomoci pravdepodobne nezvýši predaje okamžite, no môže sa stať dobrým odrazovým mostíkom pre budúce predaje. Prečo? Toto obdobie poskytuje priestor na predvedenie “čím spoločnosť je”. Ľudia a firmy potrebujú pevných lídrov. Firma si môže správne nastavenou komunikáciou vytvoriť silný goodwill, dosiahnuť dlhodobú lojalitu zo strany zákazníka a generovať nové leady (potenciálov).
Tvorba hodnotného obsahu
Tvorte obsah akéhokoľvek typu, ktorý je relevantný pre vašu cieľovú skupinu a ktorý by mohol efektívne riešiť ich problém. Hovorte o realite, dávajte im hodnotu. Ak máte dostatok prostriedkov na tvorbu takého obsahu, určite by stálo za úvahu začať pracovať na tejto aktivite. Môže to zahŕňať tvorbu blogov, bulletinov, vlogov či jednoduchých príspevkov na sociálnych sieťach.
Prihovárajte sa teda zákazníkom hodnotným obsahom.
Ako sa neustále posúvať a zlepšovať v podnikaní?
Články o podnikaní, peniazoch a vzťahoch.