Ak už predávate výrobky či služby, dostať sa k slovu je čoraz ťažšie. Bez správnych marketingových stratégií, ktoré podporia váš rast, je vytváranie zisku a udržanie sa na trhu prakticky nemožné. Ešte pred samotným výberom marketingových nástrojov je potrebné venovať sa analýze prostredia a vytvorenia si positioningu vášho brandu. Téme tvorby brandu sa budem v budúcnosti ešte venovať. Nie je jednoduché identifikovať tie správne stratégie pre uvedenie vášho podnikania na trhu a preto vzniká množstvo otázok týkajúce sa tejto problematiky.
Akú stratégiu komunikácie zvoliť?
Ako prvé treba zodpovedať na otázku: Koľko peňazí ste schopný vyčleniť na marketingové aktivity? Podnik od podniku má inú finančnú situáciu. Niektoré spoločnosti investujú tisíce eur na reklamné kampane a iné horko-ťažko pozbierajú niekoľko eur na tvorbu web stránky. Nie je to samozrejme len otázka finančného rozpočtu.
Ďalším faktorom je miesto vášho podnikania. Kde sa nachádzate? Na trhu organizácií (B2B), alebo ponúkate produkt priamo spotrebiteľovi (B2C)? Tento faktor je kľúčový. Ak podnikáte na trhu organizácií, tak výber marketingových nástrojov, aj téma vášho contentu bude iná ako na B2C trhu. Prečo? Práve kvôli povahe trhu, na ktorom pôsobíte.
Neexistuje teda jedna odpoveď a jeden marketingový plán, ktorý by poskytol jednoznačnú stratégiu každému podniku.
Faktorov, ktoré ovplyvňujú marketingovú stratégiu je samozrejme viac. Avšak pokúsim sa v tomto blogu priblížiť niekoľko možností, prostredníctvom ktorých môžete komunikovať tak, aby ste oslovili svojich zákazníkov a nemíňali veľké množstvo peňazí.
Sociálne médiá by ste nemali ignorovať. Niektoré podniky boli postavené výlučne na týchto platformách. Ak vám vaša finančná situácia vo firme umožňuje platiť manažéra sociálnych médií je to skvelá cesta ako sa zviditeľniť. Na sociálnych sieťach sa snažte byť autentickí. Uverejňujte svoje produkty, aktivity, myšlienky. Zverejňujte to, čo považujete za relevantné a užitočné. Niečo, čo by mohlo vaše publikum zaujímať. Vyberte si takú sociálnu sieť či také médium, ktoré bude pre vás najvhodnejšie a pokúste sa dostať na ne čo najviac relevantného obsahu pre vašu cieľovú skupinu.
Podľa prieskumu, ktorý vytvoril Hubspot, podniky v priemere zverejnia každý mesiac okolo 18 videí. Dopyt po videu sa zvyšuje, pretože má pozitívny dopad pre marketing. Viac ako 70 % obsahu na webe tvorí video.
Preto nastal vhodný čas zahrnúť video do svojej marketingovej stratégie. Kvalitný video obsah zvyšuje zapojenie (engagement) divákov a vzbudzuje záujem spotrebiteľov. Zvýšite tak návštevnosť na vašej web stránke.
Video môže mať viac foriem. Okrem video reklamy či promovidea, ktorým firma prezentuje svoju značku či produkt, je možné zapojiť tvorbu video tutoriálov, vlogov, video kurzov či webinárov. Je na vás, ktorú formu zvolíte. Výber často závisí aj od produktu alebo služby, ktoré ponúkate. V zásade u nás v PEVONI platí, že čím viac možnosti využívate, tým lepšie. Chcete byť všadeprítomný.
Tí, ktorí chcú zvýšiť viditeľnosť svojich firemných profilov, by mali uvažovať nad spoluprácou s influencermi. Dôležité je však nájsť toho správneho influencera, ktorý cieli na rovnakú cielovú skupinu ako vaša firma. Napríklad, ak predávate tenisky pre mladú cieľovú skupinu, bude pre vás zaujímavé zapojiť influencera, ktorý oslovuje práve mladé publikum. Správne zvolený influencer je skvelá cesta k osloveniu väčšieho publika za málo investovaných peňazí.
Založte si blog. Tvorte blogy na LinkedIn. Ak blogujete, pokúste sa to robiť efektívne. Tvorte zaujímavý obsah. Popremýšlajte nad pridanou hodnotou. Dajte ľuďom toľko hodnoty, aby ste sa stali tzv. autoritou v ich očiach, a tým aj na celom trhu. Toto je jedna z najsilnejších stratégií, ktorú môžete využiť aj pri uvádzaní na trh.
Silnou metódou, ako úspešne osloviť cieľovú skupinu sú reklamy na Facebooku. Vďaka Facebooku oslovíte konkrétne publikum a dá sa to zvládnuť veľmi jednoducho. Môžete cieliť podľa záujmu, veku, stavu vzťahov, geografickej polohy a podobne. Pri prevádzke Facebook reklamy sledujte okrem klikov aj konverzie.
Na začiatok bude stačiť keď zapojíte aspoň jeden bod z tohto zoznamu. Nezabúdajte však tvoriť kontinuálne. Výsledky sa dostavia vďaka pravideľnosti. Zapojenie týchto piatich bodov si nevyžaduje veľké množstvo finančných prostriedkov. Sú preto vhodné aj pre začínajúce podniky.
Ako sa neustále posúvať a zlepšovať v podnikaní?
Články o podnikaní, peniazoch a vzťahoch.